ShareConnect – most pomiędzy inwestorami instytucjonalnymi i startupami

ShareConnect to nowy portal finansowania społecznościowego ukierunkowany na finansowanie przedsiębiorstw sektora MŚP cechujących się wysokim współczynnikiem innowacyjności. Zawiązanie portalu wynika z rosnącego zainteresowania segmentem SME (small and medium enterprises), w tym także segmentem startup, ze strony inwestorów instytucjonalnych. Głównym założeniem jest dotarcie do tego grona inwestorów z katalogiem innowacyjnych przedsiębiorstw poszukujących alternatywnych źródeł finansowania działalności.

Wśród głównych prorytetów platformy należy wymienić wsparcie w zdobyciu źródeł finansowania przez nowo powstałe spółki (startupy), jak również przedsiębiorstwana wczesnym etapie rozwoju oraz w fazie wzrostu. Według badań zainicjowanych przez PARP jedną z głównych barier istotnie ograniczających rozwój innowacji w spółkach, zwłaszcza w sektorze MŚP, jest tak zwana luka kapitałowa cechująca się niedoborem środków własnych przedsiębiorstwa , a także ograniczoną predyspozycją do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Nowo utworzone spółki po wyczerpaniu zasobów kapitałowych pochodzących z kapitału założycielskiego nie są w stanie kontynuować działalności w stopniu korespondującym z wymogami współczesnego rynku, na czym cierpi przede wszystkim ich innowacyjność, będąca głównym motorem rozwojowym startupów i ich przewagą konkurencyjną.

Przyjmuje się, że obecnie na rynku znajduje się ponad 500 tysięcy podmiotów z sektora MŚP mogących być potencjalnymi adresatami oferty ShareConnect. Przyjęta koncepcja zakłada, że inwestor instytucjonalny; będzie bardziej skłonny do dokonania stosunkowomniejszej inwestycji w podmiot którego perspektywy rynkowe pozwalają mieć nadzieje na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji.
Należy pamiętać, że inwestycje w sektor start-upów wiążą się często ze znacznym ryzykiem. Przedsiębiorstwa te znajdują się w początkowej fazie działalności – niektóre z nich zdążyły już złożyć swojej pierwsze sprawozdanie finansowe, inne zostały niedawno zarejestrowane. W związku z powyższym, niemożliwe jest w ich przypadku zastosowanie klasycznych metod analitycznych mogących ułatwić przeprowadzenie analizy inwestycyjnej. Inwestor może liczyć jedynie na fundamentalne informacje o przedsiębiorstwie, zespole projektowym i elemencie najważniejszym, czyli samym pomyśle.

Czy więc należy się spodziewać alternatywy dla ogłoszeń takich jak: „finansowanie wybranych przedsięwzięć przez venture capital„, „jak pozyskać środki na rozwój przez crowdfunding w Polsce” ?
Wnioskując po ofercie portalu – zdecydowanie tak. ShareConnect umożliwia spółkom na przystępniejsze zaprezentowanie swojej oferty , jak również na szybszą interreakcję z inwestorami, natomiast inwestorom znacząco ułatwia wybranie interesujących propozycji znajdujących się w ich sferze zainteresowań. Poprzez wytworzenie efektu synergii ShareConnect jest nowoczesną platformą finansowania społecznościowego umożliwiającą rozwój młodym firmom poszukującym środków finansowych na innowacyjną działalność gospodarczą oraz cennym narządziem inwestorskim dla inwestorów profesjonalnych skłonnych zaakceptować większe ryzyko w zamian za potencjalnie większy zwrot z inwestycji.

ShareConnect jest projektem zmierzającym do zinstytucjonalizowania relacji łączących małych i średnich przedsiębiorców, w tym startupów, z inwestorami profesjonalnymi. Serwis wykorzystuje szereg innowacyjnych metod w celu zwielokrotnienia prawdopodobieństwa zawarcia transakcji korzystnej z perspektywy zarówno przedsiębiorcy jak i inwestora. Dzięki zaimplementowanym mechanizmom bezpieczeństwa serwis zapobiega ewentualnym nadużyciom i oszustwom, dając inwestorom możliwość śledzenia kampanii i zadawania pytań ich twórcom. Przyczynia się to do zwiększenia pewności obu stron transakcji i w konsekwencji do większej ilości projektów zakończonych sukcesem.

Podsumowując, platforma ShareConnect wychodzi naprzeciw segmentowi MŚP i umożliwia mu dogodniejsze i szybsze pozyskanie finansów na rozwój działalności, w tym wdrożenie nowych projektów, procesów i usług. Z punktu widzenia inwestora jest natomiast twórczym uzupełnieniem palety narzędzi analitycznych przeznaczonych do przygotowania procesu inwestycyjnego zakończonego sfinalizowaniem projektu poprzez przejęcie spółki. Umiejętnie łącząc oczekiwania obu grup, ShareConnect ma potencjał do przejęcia znaczącego udziału w rynku platform crowdfundingowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s